Sistem Tanımı

 ​Poliüretan Zeminler yapısındaki esnekliğinden dolayı özellikle kapalı spor salonlarında çok amaçlı zeminler olan hentbol, basketbol ve voleybol saha zeminlerinde kullanılır. Poliüretan zemin kaplamalar oyuncuların hem daha rahat bir zeminde oynamasını sağlar hemde dirençli yapısı ile zeminde aşınma oluşturmaz. Basketbol saha zemini, voleybol saha zemini ve hentbol saha zeminlerinde ayrıca atış poligon zeminlerinde de bu sistem kullanılabilir.

​Uygulama Detayları

 Poliüretan zeminler hazır beton üzerine üzeri çelik konstürksiyon ya da betonarme yapı ile kapalı genel olarak amatör oyunlar oynanan zeminlerde ihtiyaç duyulur. Kürlenmesini tamamlamış beton üzerine gerekli görüldüğü durumlarda poliüretan primer kaplaması yapılır. SBR kauçuk rulolar istenilen ölçü ve kalınlıklarda kesimi yapılmış sahaya paketlenmiş bir şekilde gelir, daha sonra sbr kauçuk rulolar sarım yapılan yönün tersine sahaya serilir ve ruloların zemine alışması amacı ile en az 1 gün kadar bekletilir. Zeminde yeterince beklemiş olan  sbr kauçuk rulolar çift bileşenli poliüretan yapıştırcı ile montajı sağlanır. Yapışması tamamlanmış olan sbr kauçuk rulolar üzerindeki gözenekli yapısı bulunduğı için poliüretan macun ile gözenekleri ve birleşim yerleri tamamen kapanacak şekilde sıyırma olarak macun çekilir. Gözenek yapısı geçirimsiz hale gelen sistemin üzerine kendiliğinden yayılan poliüretan self levelling 2 mm kalınlık verecek şekilde kaplanır bu şekilde zeminde gerçek esnekliğine kavuşmuş olur. Kaplaması tamamlanmış olan zemin renklendirme amacı ile poliüretan sonkat boya ile boyanır ve üzerine saha oyun çizgileri çizilerek saha tamamlanmış olur. 

Öneri : İşlemi tamamlanan Poliüretan zeminlerin üzerinde en az bir hafta kadar oyun ve müsabaka yapılmaması tavsiye edilir.

Kullanılacak Ürünler              Sarfiyatlar

Poliüretan Primer                     0,15-0,25 kg/m²

Poliüretan Yapıştırıcı                0,9-1,1 kg/m²

SBR Kauçuk Rulo                    3-10 mm arası kalınlıklarda

Poliüretan Macun                     0,5-0,6 kg/m²

Poliüretan Self Levelling          2-2,2 kg/m²

Poliüretan Sonkat Boya           0,15-0,25 kg/m²