Sistem Tanımı

 Beton üzeri akrilik zemin kaplama sistemi kürlenmesini tamamlamış olan hazır beton üzerine katman katman oluşan akrilik malzemelerinden bir araya gelmiş bir sistemdir. Akrilik sistemler standart sistem akrilik olarak ya da cushion sistem akrilik olarak zemine kaplanabilir. Basketbol saha zemini, voleybol saha zemini ve tenis saha zeminlerinde bu sistem kullanılabilir.

Uygulama Detayları

  • Standart Sistem Akrilik Zemin Kaplama

 Standart sistem akrilik zemin kaplama beton üzerine yapılan en basic sistem olarak geçmektedir. Bu sistem uygulamasında kürlenmesini tamamlamış olan zemine epoksi astar ya da poliüretan primer ile nem geçişini engelleyecek bir katman oluşturulur. Bu katman üzerine Akrilik Resurfacer zemin düzenleyici uygulaması yapılır. Zemin düzenleyici mevcutta görülen hatları, çatlakları vs doldurarak üzerine gelecek son kat boya katmanlarının bağlanmasına yardımcı olur. Zemin düzenleyici kürlenmesini aldıktan sonra Akrilik sonkat boyanın ilk katı olan color coat uygulaması yapılır sonrasında topcoat ürünü zemine kaplanır bu iki katman arasında en büyük farklılık Akrilik topcoat ürününün silikon esaslı su geçirimsiz bir yapıda olmasıdır. 

  • Cushion Sistem Akrilik Zemin Kaplama

​​ Cushion sistem akrilik zemin kaplama beton üzerinde yapısındaki granülize esnek tanecikleri ile zemine esneklik kazandırır. Cushion sistem akrilik zemin kaplamalarında cushion katmanı istenildiği kadar atılabildiği gibi, kalın ve ince cushion olarak ikiye ayrılır. Bu sistem uygulamasında kürlenmesini tamamlamış olan zemine epoksi astar ya da poliüretan primer ile nem geçişini engelleyecek bir katman oluşturulur. Bu katman üzerine Akrilik Resurfacer zemin düzenleyici uygulaması yapılır. Zemin düzenleyici mevcutta görülen hatları, çatlakları vs doldurarak üzerine gelecek sonkat boya katmanlarının bağlanmasına yardımcı olur. Zemin düzenleyici kürlenmesini aldıktan sonra cushion katmanları atılır. Zemin elastiki yapısına kavuşmuş olur. Daha sonra akrilik sonkat boyanın ilk katı olan color coat uygulaması yapılır sonrasında topcoat ürünü zemine kaplanır. Saha çizgileri çizilerek sonlandırılır.

Kullanılacak Ürünler                                  Sarfiyat

Poliüretan Primer                                          0,15-0,25 kg/m²

Epoksi Astar                                                 0,15-0,25 kg/m²

Nem bariyerli Epoksi Astar                           0,15-0,25 kg/m²

Akrilik Resurfacer                                         0,4-0,5 kg/m²

Akrilik Cushion                                             0,4-0,5 kg/m²

Akrilik Sonkat Boya                                      0,85-0,95 kg/m²